im. Władysława Łokietka
w Lubaszczu
line decor
  
line decor
 
 

 
 

 
 
Władysław Łokietek

Był trzecim synem Kazimierza , księcia Kujaw, Łęczycy  i Sieradza, a ponieważ ojciec musiał podzielić księstwo między trzech synów Łokietkowi przypadła mała dzielnica brzesko-kujawska.
Łokietek nie miał żadnego przygotowania do prowadzenia wielkiej polityki , ale dzięki swoim zdolnościom i ambicji osiągnął wielkie sukcesy. W 1288r. odziedziczył po bracie Sieradz i na krótko zajął Kraków, skąd ustąpił na rzecz księcia wrocławskiego Henryka Probusa, nadal miał też Sandomierz i dzięki temu stał się jednym z silniejszych książąt polskich. Ponownie starał się o Kraków w r. 1290, ale dobrowolnie zrezygnował na rzecz księcia wielkopolskiego Przemysła II . Tymczasem na Polskę najechał król czeski Wacław II, który zaatakował Łokietka i w 1292r. odebrał mu Sandomierz, a potem pokonał pod Sieradzem. Władysław musiał zrzec się Małopolski i obiecał Wacławowi  złożyć hołd lenny z reszty swoich ziem.
Po śmierci Przemysła II w r. 1296 tamtejsi możni oddali władzę Łokietkowi co zachęciło go do podjęcia próby zjednoczenia kraju. Niestety w 1299r. Wacław II ponownie  pokonał  Łokietka. W tej sytuacji Wielkopolanie wypowiedzieli mu posłuszeństwo  i dokonali elekcji Wacława II, gdyż inaczej groził im podbój ze strony króla czeskiego. Łokietek utracił wszystko i musiał uciekać na Węgry, a  w tym czasie Wacław II w r. 1300 koronował się w Gnieźnie na króla Polski. Jednakże niezadowolenie z jego rządów ułatwiło powrót Łokietka. Zajął Sandomierz, Małopolskę, Pomorze Gdańskie, Kujawy ale poza jego władzą pozostawał Śląsk, Wielkopolska i Mazowsze. Tymczasem Krzyżacy podbili Pomorze Gdańskie, a w r. 1311 mieszczanie krakowscy wypowiedzieli mu posłuszeństwo, Łokietek stłumił ten bunt, ale nie udało się odzyskać Pomorza Gdańskiego. W 1318r. uczestnicy wiecu zwołanego do Sulejowa uchwalili petycję do papieża  z prośbą o pozwolenie na koronację Łokietka. Ten zgodził się, ale zaznaczył ,że ta koronacja nie może naruszać niczyich praw. Aby więc nie prowokować króla czeskiego, mającego pretensje do polskiej korony, Łokietek koronował się w Krakowie w r. 1320., który stał się odtąd stolicą zjednoczonego królestwa.
Ciąg konfliktów, jakie nastąpiły pod koniec panowania Łokietka zapoczątkował polsko-litewski atak na Brandenburgię w r. 1326, który zakończył się militarnym sukcesem, ale politycznie był klęską .Uderzenie wspólnie z poganami na kraj chrześcijański spowodował chwilowe osamotnienie na arenie międzynarodowej, co wykorzystali Krzyżacy atakując Kujawy przy wsparciu króla Czech Jana Luksemburskiego .Krzyżacy zajęli Ziemię Dobrzyńską ,a król Czech zhołdował sobie większość księstw śląskich i Mazowsze.
W 1331r. została wznowiona woja polsko-krzyżacka i mimo zwycięstwa pod Płowcami Krzyżacy zajęli Kujawy. Łokietek musiał zawrzeć rozejm i obie strony zgodziły się na oddanie sporu polsko-krzyżackiego do rozsądzenia królom Czech i Węgier ,ale wyników tej mediacji Łokietek nie doczekał. Zmarł w r. 1333r.
Polityce Łokietka można postawić wiele zarzutów, ale to dzięki jego konsekwencji, zdolnościom i ambicjom zostało odnowione Królestwo Polskie. Udało mu się stworzyć fundament, na którym jego syn Kazimierz Wielki mógł zbudować silne państwo.

Dla nas Nakielan ważny jest też fakt, że to właśnie Łokietek nadal naszemu miastu w  1299 r. prawa miejskie

 

 
 

 

home

ZAJĘCIA DODATKOWE

SUKCESY UCZNIÓW

STUDIO FITNESS
zapraszamy

PRZYJAZNA SZKOŁA

           
zapraszamy zapraszamy zapraszamy