im. Władysława Łokietka
w Lubaszczu
line decor
  
line decor
 
 

 
 

 
 

Mikołajki.           Mikołajki nazywane także dniem Świętego Mikołaja obchodzone są 6 grudnia. W tym roku wypadają one we wtorek.
To grudniowy poranek, podczas którego dzieci znajdują podarunki od "Mikołaja", które według tradycji miał im pozostawić
w nocy, gdy spały. Najczęściej pozostawiane są w butach lub przy łóżku. Dzieci otrzymują zazwyczaj słodycze lub drobne zabawki.
Zwyczaj obdarowywania się prezentami obchodzony jest na całym świecie. Jednak każdy region świata robi to inaczej.
W zależności od kraju Mikołaj przybiera różne postaci oraz odwiedza dzieci w różnych terminach. Oto jak w innych krajach obchodzone są Mikołajki:
W Belgii -  Mikołaj pojawia się tu 5 grudnia i zostawia prezenty w butach albo wystawionych koszykach. Tego dnia dzieci rozkładają siano, marchew oraz ziemniaki wokół domu, aby konie Mikołaja mogły się posilić na dalszą drogę.
W Hiszpanii - Mikołaj pojawia się tak jak w Polsce 6 grudnia i zostawia prezenty w skarpetach. Tam również dzieci piszą listy do Mikołaja, w których wskazują, co chciałyby dostać tego dnia.
W Niemczech - tu 6 grudnia prezenty roznosi Sankt Nikolaus, który wyglądem najbardziej przypomina biskupa z Myry. Nosi on ze sobą księgę z dobrymi i złymi uczynkami dzieci. Tym grzecznym daje słodycze i owoce, a złym zostawia w bucie rózgę lub węgiel.  
W Holandii - w tym regionie już 5 grudnia Sinterklass przypływa do dzieci na statku z Hiszpanii. Ma on czarny strój, ponieważ jest brudny od sadzy z komina.
We Włoszech - zamiast Mikołaja w domach dzieci pojawia się czarownica Befana. Wlatuje ona na swojej miotle przez komin
i zostawia prezenty 6 stycznia w święto Trzech Króli.
W Szwecji -  w tym regionie nie ma świętego Mikołaja, ponieważ został usunięty z tego kraju razem z wszystkimi świętymi w czasach reformacji. W Szwecji prezenty roznosi niewielki skrzat, nazywany Jul Tomte.

klik

 
 

 

home

ZAJĘCIA DODATKOWE

SUKCESY UCZNIÓW

STUDIO FITNESS
zapraszamy

PRZYJAZNA SZKOŁA

           
zapraszamy zapraszamy zapraszamy